Високата инфлация налага бързи кризисни мерки. Очевидно се влиза в новата година със стар бюджет. "Ролята на Министерството на икономиката е още по-важна, за да осигури приходи в бюджета в тези трудни времена", заяви пред БНТ служебният министър на икономиката Никола Стоянов.
Той обясни, че всеки ще почуства част от натоварването и сложността на ситуацията, но трябва да се помогна първо на тези, които имат нужда.
Според него, инфлацията у нас е овладяна в голяма степен, благодарение на успокояването на цените на енергоносителите.
По думите му, след пиковите инфлационни стойности от септември, той очаква по-добри показатели през октомври и призова компенсациите за тока да бъдат продължени до края на 2023 година.
"Помощите за бизнеса трябва да продължат и те не са просто да се помага на бизнеса, а за да е конкурентен нашият бизнес. Защото и другите държави помагат на техния бизнес, трябва и ние да помагаме и сега имаме шанс да завземаме пазарен дял на много пазари, тъй като в Европа затварят компании заради липсата на енергия, светът ще преструктурира икономически, а ние имаме шанс", каза Стоянов.
Според него, обаче, компенсациите не трябва да се изплащат на всички компании, а само на тези, в които стойността на енергията формира голяма част от разходите им за продукцията.
"Има компании, които - да, ползват скъп ток, но и цените на стоките им са се вдигнали на международните пазари и те реализират свръхпечалби, а ние има помагаме", поясни той.
Стоянов коментира и това, че Планът за възстановяване и устойчивост ще отидат не по план, а за "закърпване на дупки". "Обсъждаме темите и идеите на бизнеса и подкрепяме това, което считаме за възможно. За нас е важно да отидат парите в подкрепа за бизнеса, за проекти, които ще развиват икономиката на държавата."